Speciálně pedagogické centrum (SPC) pro děti, žáky a studenty s vadou řeči je odloučeným pracovištěm školského poradenského zařízení Základní školy, Ostrava – Zábřeh,  Kpt. Vajdy 1a, příspěvkové organizace, které poskytuje bezplatně standardní poradenské služby. SPC najdete v půdních prostorách naší školy, tj. Střední školy, Základní školy a Mateřské školy, Třinec, Jablunkovská 241, příspěvkové organizace, které poskytují dostatečný prostor a klid pro šetření a konzultace s klienty. Imobilním klientům je k dispozici bezbariérová učebna v přízemí.

Rozsah služeb:

• vyhledávání klientů s vadou řeči;
  • komplexní speciálně pedagogickou, logopedickou, psychologickou a sociální diagnostiku žáka s vadou řeči;
  • komplexní vyšetření řeči;
  • reedukace řečových vad, logopedické péče dětem předškolního a školního věku;
  • zmapování zařízení (MŠ, ZŠ) poskytujících logopedickou péči;
  • dopomoc při vytváření logopedických pracovišť na školách;
  • zpracování odborných podkladů a posudků pro:
    • zařazování klientů do školského systému
    • odklad povinné školní docházky
    • návrhy na integraci v MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ, VŠ
    • zřízení funkce asistenta pedagoga;
  • poradenskou, konzultační a metodickou činnost;
  • krizové intervence;;
  • odborné informace týkající se výchovy a vzdělávání dětí a žáků s vadou řeči:
    • legislativa týkající se vzdělávání dětí, žáků a studentů s vadou řeči
    • tvorba IVP (Individuální vzdělávací plán)
    • účast asistenta pedagoga
    • odborná literatura
    • kontakty na odborné klinické pracovníky zabývající se vadou řeči v rámci  spádové oblasti – klinický logoped, foniatr, ORL, psychiatr, psycholog, neurolog, aj.;
  • pomoc při volbě dalšího směrování klienta po ukončení povinné školní docházky;
  • sociálně právní poradenství (dávky sociální podpory, příspěvky, apod.);
  • koordinaci činností s poradenskými pracovníky škol a ostatními poradenskými zařízeními;
  • osvětová a přednášková činnost;
  • zapůjčování odborné literatury.

Kontakt:

Mgr. et Mgr. Jana Kutalová

Email: spc.kutajova@zskptvajdy.cz

Žádost o odborné vyšetření ke stažení zde.