Střední vzdělávání

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Třinec, Jablunkovská 241, příspěvková organizace zabezpečuje střední vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami uvedenými v §16 odst. 9 ŠZ v těchto typech škol:

• Praktická škola dvouletá (78-62-C/02),
  • Praktická škola jednoletá (78-62-C/01).

Praktická škola dvouletá (PrŠ)

V PrŠ se vzdělávají žáci, kteří ukončili:

• povinnou školní docházku ve škole samostatně zřízené pro žák se speciálními vzdělávacími  potřebami,
  • povinnou školní docházku v ZŠ, ale nezískali základní vzdělání,
  • základní vzdělání v ZŠ z vážnějších zdravotních důvodů, které jsou v kombinaci s mentálním postižením (PAS, TP, SP…).

Vzdělávají se podle Školního vzdělávacího programu pro obor vzdělání praktická škola dvouletá  „Škola – dílna života“.

Ve třídě se vzdělává 6 – 14 žáků.

Úspěšným ukončením vzdělávacího programu získají střední vzdělání.

Prš dvouletá poskytuje základy odborného vzdělání a manuálních dovedností v oboru „Praktické dovednosti pro život“. Těžištěm výuky je příprava na každodenní život – získání praktických dovedností. Vzdělávaní se uskutečňuje v denní formě, trvá dva roky a je ukončeno závěrečnou zkouškou. Dokladem o dosažení stupně vzdělání je vysvědčení o závěrečné zkoušce.

Model praktické školy je koncipován jako neprofesní, spočívá v přípravě na další studium, pracovní uplatnění i vlastní život. Odborný výcvik probíhá v chráněných dílnách Manlomka, s.r.o. Úspěšným absolventům je umožněno pokračovat ve středním odborném vzdělání s výučním listem, popř. je nabídnuto zaměstnání v jednotlivých pracovištích chráněných dílen Manlomka s.r.o. Ve vzdělávání se úspěšně využívá tzv. Tranzitní program.

Tranzitní program usnadňuje žákům se speciálními vzdělávacími potřebami přechod ze školy do zaměstnání,  pomáhá překonávat nebo kompenzovat omezení žáků natolik, aby se mohli plně zapojit do života společnosti. Tranzitní program vytváří pro žáky se speciálními vzděláváními potřebami vhodné nabídky, aby měli možnost realizovat se a zdokonalovat.

Praktická škola jednoletá (PrŠj)

V PrŠj  se vzdělávají žáci s:

• těžším mentálním postižením,
  • autismem,
  • souběžným postižením více vadami.

Vzdělávají se podle Školního vzdělávacího programu pro obor vzdělání praktická škola jednoletá  „Škola – brána ke vzdělání“.

Ve třídě se vzdělává 4 – 6 žáků.

Úspěšným ukončením vzdělávacího programu získají střední vzdělání.

Těžištěm výuky  je nácvik dovedností a návyků z oblasti sebeobsluhy, nácvik dovedností a jednoduchých činností z oblasti rodinné výchovy, přípravy pokrmů a práce v domácnosti.

Vzdělávaní se uskutečňuje v denní formě,  trvá jeden rok a je ukončeno závěrečnou zkouškou. Dokladem o dosažení stupně vzdělání je vysvědčení o závěrečné zkoušce.

Model praktické školy je koncipován jako neprofesní, spočívá v přípravě na další studium např.: v praktické škole dvouleté, pracovní uplatnění v rámci svých možností  a individuálních schopností při pomocných pracích pro oblast služeb a výroby, případně na chráněných pracovištích i vlastní život.